Po zahodnem bregu Mrtvega morja smo se pripeljali do Masade. To je nekdanja utrdba rimskega cesarja na vrhu hriba, kjer je prava skalna pečina. Na hrib smo se povzpeli s kabinsko žičnico.Spodnja postaja žičnice leži na nadmorski višini -257 m, zgornja postaja pa na +33 m. Ko prideš na vrh, si sredi okoliškega hribovja, čeprav si komaj nad gladino svetovnega morja. Preden smo se z žičnico po- vzpeli na vrh, smo si v spodnjem delu ogledali kratek film, ki nam je predstavil zgodovino Masade. Ko je bil leta 70 po Kr. uničen jeruzalemski tempelj, so se Judje razbežali. Skupina kakšnih 900 Judov se je zatekla v to cesarjevo gorsko utrdbo. Ker je bilo v skla- diščih utrdbe veliko živeža, so Judje tukaj vztrajali 2 leti. Rimska vojska jih je večkrat poskušala napasti, a ji trdnjave ni uspelo zavzeti. Končno so poslali na delo najbolj spe-
Nekdanja rimska utrdba Masada ob Mrtvem morju.
cializirano enoto. Ta je prodirala toliko časa, da je trdnjavo osvojila. Ker so Judje videli, da bodo kmalu padli v roke krvoločnih Rimljanov,so se odločili,da si sami vzamejo življenje. Tako so junaško obranili svojo čast in ostali nepremagani, čeprav so vsi pomrli. Zato je Masada za Jude še danes svetinja.
Področje Masade je zavzemalo 5 hektarjev površine. Zgradbe so bile na ožjem prostoru. Danes so tukaj le še posamezni zidovi in ostanki nekdanje trdnjave. Na tem ogledu smo se zadržali eno uro. Od tukaj je čudovit razgled na Mrtvo morje, ki leži pod Masado. Na drugi strani morja se razteza dolga veriga gorskega sveta, ki ves leži v državi Jordaniji.
Naj omenim še, da v Izraelu vladajo stroge varnostne razmere. Vojake in voja- kinje s puškami v rokah smo srečevali po vsej državi. Posebno velika skupina pa jih je bila v turističnem kompleksu ob spodnji postaji žičnice Masade, kjer jih je ena izmed romaric naštela okrog 40.
V Mrtvem morju zaradi velike slanosti ni mogoče potoniti.
Po tem ogledu smo se zapeljali do obale Mrtvega morja in se po- dali kopat na urejeno kopališče. Kopanje je bilo zelo zanimivo in zabavno. V Mrtvem morju lahko plavajo tudi neplavalci, saj zaradi velike slanosti v njem ni mogoče potoniti. Tisti, ki smo šli v vodo, smo preizkusili, da lahko na njej ležiš neovirano. Za spomin smo posneli nekaj posnetkov,na katerih smo med iztegnjenim ležanjem na vodi brali časopis in se zabavali. Hrbtno se da z lahkoto plavati. Plavanje v prsnem slogu je tudi mogoče,vendar je težje,ker ti voda dviga noge zadaj v zrak.
Že pred odhodom na kopanje nas je voditelj opozoril, da je od- svetovano potapljanje oči in ust v vodo. To bi lahko imelo hude zdravstvene posledice. Tako smo vodo le pokusili z jezikom in se prepričali o njeni izredni slanosti. Voda je bila
Mrtvo morje leži na nadmorski višini –420 m.
prijetno topla in jaz sem ostal v njej več kot eno uro. Tudi temperatura zraka je bila ta dan zelo visoka, morda celo do 30 stopinj. Torej je bil dan kot nalašč za kopanje. Na obali so imeli urejene tuše s sladko vodo in smo lahko po kopanju s sebe sprali vso sol. Ob morju se nahaja tudi blato, ki naj bi imelo zdravilne učinke, če se z njim namažeš po telesu in če v to seveda verjameš. Nekateri so se res namazali do neprepoznavnosti.
Obala, kjer smo vstopali v vodo, je bila peščena z nekaj skalami. Med plavanjem sem si na neki skali malo podrgnil kožo na nogi pod kolenom. Takrat tega niti nisem začutil. Ko sem prišel iz vode, je bila koža na ranjenem mestu vsa rdeča in pekoča. Učinek te slane vode je bil takšen, kot da bi dal na rano obkladek same soli. Naslednje dni me je rana pekla in se še razširila. Ob vrnitvi domov v Slovenijo sem potreboval še dober mesec časa, da se je rana končno zaprla in pozdravila. Tudi takšne posledice lahko povzroči preslana voda.